BUŁKI POZNAŃSKIE

Kłaniam się nisko. Wczoraj stała się jedna z rzeczy, której nie przewidziałem. Skończył mi się zapas pieczywa. Jako duży pochłaniacz glutenu nie wyobrażałem sobie świątecznego bigosu bez kromki z masłem. Jedynym wyjściem z opresji był domowy wypiek. Podwinąłem rękawy i zabrałem się za przygotowanie bułek poznańskich.

Bułki poznańskie to klasyczne bułki pszenne z przedziałkiem po środku. W klasycznym przepisie używa się mąki typu 650 oraz świeżych drożdży. Z braku czasu improwizowałem. Wyszło chrupiąco. Użyłem dwóch typów mąki oraz suche drożdże. Zamiast całonocnego wyrostu, zajęło mi to niecałe 3 godziny. Zapach świeżego pieczywa wpłyną relaksująco w ciasnej kawalerce, którą zamieszkuję.

Jutro przepis na smoothie.

Piona!

Składniki:

 • 250 g mąki pszennej typ 450
 • 250 g mąki pszennej typ 650
 • 7 g suchych drożdży
 • 250 ml ciepłej wody
 • 1 łyżka cukru
 • 1 łyżeczka soli

Proces twórczy:

 1. Wymieszać drożdże z wodą i cukrem. Przykryć, i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia.
 2. Przesiać mąkę dwa razy do dużej miski. Wsypać sól i wlać drożdże. Wymieszać.
 3. Wyrabiać na stolnicy ciasto przez 10 minut.
 4. Przełożyć ciasto do miski. Przykryć i odstawić na godzinę.
 5. Ciasto podzielić na 8-10 części. Uformować w kulki. Dłonią rozpłaszczyć. Na środku każdej bułeczki zrobić nacięcie (mi posłużył nóż do pizzy). Bułki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryć ścierką i odłożyć na kolejną godzinę do wyrośnięcia.
 6. Rozgrzać piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Włożyć blachę z bułkami. Spryskać piekarnik wodą (aby powstała para wodna). Piec przez 15 minut. Po 7-8 minutach jeszcze raz spryskać wodą.
 7. Bułki przełożyć na kratkę. Zostawić do wystygnięcia.
 8. Smacznego.