Kłaniam się nisko. Już za kilka dobrych dni będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jak dla mnie jest to jedno z najważniejszych świąt w Niepodległej Polsce. Można debatować godzinami ile dla każdego z Nas to święto znaczy, i co tak naprawdę w dzisiejszych czasach znaczy „być patriotą”. Na 11 listopada przypada też dzień Świętego Marcina, patrona między innymi dzieci, młynarzy, żołnierzy czy więźniów.
W Poznaniu od 1860 roku wypieka się z racji tego święta- Rogale Świętomarcińskie. Rogale przygotowywane są z ciasta półfrancuskiego oraz nadzienia z białego maku i bakalii. Co ciekawe od 2015 roku, aby móc sprzedawać te wypieki pod taką nazwą, trzeba uzyskać specjalny certyfikat (tak samo jak w przypadku oscypków). Wikipedia donosi, że Poznańskie Cukiernie sprzedają ponad 500 ton rocznie, tychże przepysznych rogali.
Teraz płynnie przejdźmy do najważniejszego, jak ten rarytas przygotować w domowym zaciszu. Najtrudniejszym elementem jak dla mnie, było kupienie białego maku. W żadnym z większych dyskontów spożywczych nie było można dostać tego produktu. Jedyna opcja to zakup internetowy lub specjalistyczne sklepy spożywcze (można też kupić już gotową masę z białego maku). Sam proces twórczy nie jest skomplikowany. Ciasto w przygotowaniu jest banalne, wystarczy połączyć wszystkie składniki i wyrobić na gładką masę. Co do masy makowej, trzeba być szczęśliwym posiadaczem maszynki do mielenia. Nawet proces zlepiania rogalików nie jest skomplikowany, o wiele prostszy niż lepienie pierogów. Zresztą wszystkiego dowiecie z przepisu.
Trzymajcie się!
Piona!
Składniki:
Ciasto
- 550 g mąki pszennej (plus do podsypania)
- 40 g świeżych drożdży
- 300 ml letniego mleka
- 100 g masła
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- 1 jajko
- 1 żółtko
- szczypta soli
Masa makowa
- 300 g białego maku
- 80 g masy marcepanowej
- 150 g cukru pudru
- 100 g orzechów laskowych
- 100 g migdałów
- 60 g pokruszonych biszkoptów
- ew. 100 g namoczonych rodzynek
Lukier + posypka
- 100 g cukru pudru
- 3-4 łyżki gorącej wody
- 50 g poszatkowanych orzechów laskowych
Proces twórcy:
- Przygotować masę makową. Sparzyć wrzątkiem mak i migdały (parzyć około 20 minut).
- Odcedzić mak i migdały. Zmielić trzykrotnie na najmniejszych „oczkach”.
- Rozetrzeć mikserem masę marcepanową z cukrem pudrem. Dodać zmielony mak z migdałami, posiekane orzechy laskowe, rodzynki oraz pokruszone biszkopty.
- Wymieszać wszystko ze sobą. Dodać śmietanę, ponownie wymieszać. Jeżeli masa będzie zbyt zbita, dodać więcej śmietany.
- Przygotować ciasto. Rozetrzeć drożdże z łyżką cukru i trzema łyżkami mleka. Zostawić do „wyrośnięcia” na 30 minut w ciepłe miejsce.
- Przesiać mąkę dwa razy. Podgrzać mleko, rozpuścić 50 g masła.
- Dodać do mąki letnie mleko, drożdże, masło, cukier oraz szczyptę soli. Wbić jajko. Wymieszać wszystko drewnianą łyżką. Wyrabiać na stolnicy przez 15 minut.
- Włożyć ciasto do miski oprószonej mąką. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na godzinę w ciepłe miejsce.
- Rozwałkować ciasto na prostokąt (o wymiarach ok 70×40 cm) na oprószonej stolnicy. Przeciąć na pół wzdłuż dłuższego boku. Z każdej „połówki” powycinać trójkąty.
- Rozpuścić masło. Za pomocą pędzelka posmarować trójkąty masłem. Rozłożyć masę na trójkątach. Podstawę trójkąta zagiąć do środka. Zrobić nacięcie na środku, delikatnie odgiąć na bok i zawinąć do końca. Położyć rogaliki na brytfannę wyłożoną papierem do pieczenia. Zachować kilku centymetrowe odstępy. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
- Posmarować rogaliki rozkłóconym żółtkiem. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, piec 20 minut. Przełożyć rogaliki na kratkę aby wystygły.
- Przygotować lukier. Wymieszać cukier puder z gorącą wodą. Polać rogaliki lukrem i posypać posiekanymi orzechami laskowymi.
- Smacznego.